Dermatic.pl Aesthetic Business

Rewitalizacja i odmładzanie dłoni

, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Mówi się, że ręce są wizytówką człowieka. To na nich zapisują się lata życia, pracy, pasji. Sam uścisk dłoni mówi o nas więcej niż możemy się spodziewać. Słaby i delikatny uścisk może świadczyć o naszej niepewności, energetyczny o pewności siebie i otwartości na nowe doświadczenia, zbyt mocny może świadczyć o wahaniu nastroju, porywczości i agresji. Zaraz po oczach jest to pierwsza część ciała na jaką zwracamy uwagę poznając nową osobę lub starając się o pracę. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby skóra na dłoniach była gładka, zadbana i bez przebarwień.

Marta Dymek-Gładyszewska

Anatomia dłoni

Powierzchnia grzbietowa ręki pokryta jest cienką, łatwo przesuwalną skórą, która prawie nie ma gruczołów łojowych. Jej tkanka podskórna jest słabo wykształcona i zawiera znikome ilości tłuszczu. Im cieńsza skóra tym mocniej uwidocznione są ścięgna mięśni prostowników palców oraz sieć powierzchownych naczyń żylnych. Na grzbiecie dłoni – podobnie jak na szyi i dekolcie – możemy zauważyć liczne zmarszczki.

Dłonie zaraz po oczach są pierwszą częścią ciała na jaką zwracamy uwagę poznając nową osobę.

Proces starzenia skóry dłoni dotyczy wszystkich. Jednak ze względu na cieńszą skórę u kobiet przebiega szybciej.

Na ten proces wpływa wiele czynników:

Nawet przy zadbanej skórze na ciele, dłonie nieubłaganie zdradzają wiek właściciela.

Na szczęście z pomocą przychodzą nam zabiegi estetyczne, które w bezpieczny i trwały sposób pomagają w rewitalizacji tej najbardziej narażonej na czynniki zewnętrzne i uszkodzenie skóry.

Poniżej przedstawiam najchętniej wykorzystywane w tym celu terapie.

Osocze bogatopłytkowe PRP
alt="dłonie"
zdravinjo- stock.adobe.com

Jest to autologiczny produkt pozyskiwany z własnej krwi klienta i podany do skóry właściwej. Po odwirowaniu i odseparowaniu krwi otrzymujemy biokompatybilną substancję zawierającą płytki krwi, ziarnistości gęste, które uwalniają ADP, jony wapnia, magnezu oraz serotoninę i ziarnistości-α, w których są czynniki wzrostu, fibrynogen, fibronektyna, czynnik płytkowy 4.

W wyniku działania czynników wzrostu dochodzi do odbudowy skóry, powstaje nowy kolagen, drobne naczynia włosowate. Poprawia się odżywienie i ukrwienie tkanek, drobne zmarszczki się wygładzają. Regulacja procesu melanogenezy niweluje starcze i posłoneczne przebarwienia. Są to podstawowe procesy terapii anti-aging.

Jest to bezpieczna i skuteczna terapia dająca widoczne efekty wygładzenia i odmłodzenia dłoni. W serii warto wykonać 3-5 zabiegów co około 3 tygodnie.

Fibryna bogatopłytkowa PRF

Podobnie jak w przypadku osocza bogatopłytkowego jest to autologiczna i biokompatybilna substancja posiadająca czynniki wzrostu. Dodatkowo zawiera mezenchymalne komórki macierzyste odpowiadające za regenerację tkankową. Trombocyty zamknięte są w trójwymiarowej tzw. siatce MATRIX, co gwarantuje przedłużone uwalnianie czynników wzrostu, dzięki czemu dochodzi do intensywnej regeneracji tkankowej.

Zabieg z użyciem PRF będzie idealny dla dłoni z utratą podściółki tkankowej. Dzięki temu ręce odzyskają młody i promienny wygląd.

Skuteczny już będzie jeden zabieg, jednak dla zapewnienia długotrwałych efektów zaleca się wykonanie 3 zabiegów co około 30 dni.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów estetycznych. Przynosi dużą skuteczność w pielęgnacji skóry dłoni szarej, suchej, z oznakami starzenia i przebarwieniami. Mezoterapia wykonywana jest w celu stymulowania naturalnych procesów regeneracyjnych. Poprzez przerwanie ciągłości naskórka na skutek działania czynników zapalnych dochodzi do przyspieszenia procesu gojenia i odbudowy skóry, natomiast biostymulacja aktywuje funkcje biologiczne skóry w celu poprawienia jej fizjologii. Dzięki temu w zależności od zastosowanego preparatu dochodzi do poprawy elastyczności, jędrności i niwelowania przebarwień skóry dłoni.  

Polega ona na podaniu indywidualnie dobranych substancji aktywnych śródnaskórkowo lub śródskórnie za pomocą strzykawki z cieniutką igłą, bądź specjalnego pistoletu do mezoterapii.

 W terapii dłoni najlepiej sprawdzą się mezokoktajle zawierające:

 • kwas hialuronowy
 • wit B,C,A,E
 • argininę
 • DMAE
 • krzem

Sugeruje się wykonanie minimum 3 zabiegów w odstępie 2,5–3 tygodni.

Nawet przy zadbanej skórze na ciele, dłonie nieubłaganie zdradzają wiek właściciela.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Za jego produkcję odpowiedzialne są fibroblasty. Bierze udział w procesie produkcji włókien kolagenowych, działa również antyrodnikowo chroniąc skórę przed starzeniem. Ma silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu jest idealnym źródłem nawilżenia.

W terapii dłoni wykorzystuje się tzw. usieciowany kwas hialuronowy. Taka utrwalona forma daje nam możliwość wypełnienia ubytków grzbietowej strony dłoni spowodowanych zanikiem tkanki podskórnej.

W trakcie zabiegu do skóry dłoni wstrzykiwany jest odpowiednio dobrany przez eksperta usieciowany kwas hialuronowy. Produkt podaje się przy użyciu specjalnej elastycznej kaniuli i rozmieszczany jest równomiernie na całej powierzchni.

Po zabiegu możemy spodziewać  się wypełnienia wklęśnięć pomiędzy ścięgnami i kośćmi, skóra odzyska jędrność i napięcie, a naczynia żylne będą mniej widoczne. W trakcie jednego zabiegu wykorzystuje się między 1 ml a 2 ml kwasu na dłoń. Najlepsze efekty widoczne są po kilku tygodniach od zabiegu.

Nici liftingujące PDO

Nici PDO są  wykonane z polidioksanonu, jest to ten sam materiał, z którego wykonuje się szwy rozpuszczalne w medycynie. Technika podania polega na wprowadzeniu do organizmu nici PDO, które ulegają stopniowemu rozpuszczeniu poprzez proces hydrolizy wiązań estrowych. Proces taki trwa około 6-8 miesięcy. W tym czasie powstają małe cząsteczki, które stymulują wytwarzanie kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Dla uzyskania najlepszego efektu zabiegowiec dopasowuje długość, grubość i ilość nici do rodzaju skóry dłoni. Po wykonanej terapii dłonie odzyskują blask i młodość poprzez zwiększenie elastyczności, nawilżenia i wypchnięcia wolumetrycznego tkanek. Dla podbicia efektu zaleca się wykonanie terapii łączonej z jednoczesnym podaniem osocza bogatopłytkowego.

Proces starzenia skóry dłoni ze względu na cieńszą skórę  u kobiet przebiega szybciej.

Kolagen
alt="dłoni"
Alex_Po – stock.adobe.com

Coraz częściej na rynku estetycznym mówi się o wypełniaczach tkankowych nowej generacji, opartych na podaży produktów zawierających w swoim składzie atelokolagen typu I. Niewątpliwie wielką zaletą tych preparatów jest bardzo duże bezpieczeństwo zabiegowe wykluczające reakcje alergiczne, a także fakt całkowitej biodegradowalności. Preparat podaje się śródskórnie techniką mezoterapii igłowej. Po prawidłowo wykonanej procedurze dochodzi do regeneracji tkanki łącznej, poprawy elastyczności i jędrności, redukcji drobnych zanikowych blizn, nawilżenia i rozświetlenia, dzięki czemu dłonie wyglądają o kilka lat młodziej. Dla uzyskania trwałych efektów sugeruje się wykonanie 2-4 zabiegów w serii.

Jak wspomniałam na początku dłonie w ciągły sposób podlegają działaniu czynników zewnętrznych i wewnętrznych procesów starczych. Przez cały okres naszego życia wystawiane są wielokrotnie na szkodliwe promieniowanie UV, które przyczynia się do powstawania plam soczewicowatych. Jak zatem sobie z nimi radzić? Najlepszym rozwiązaniem będą peelingi chemiczne lub terapie z wykorzystaniem światła laserowego.

Peelingi chemiczne

W trakcie zastosowania procedury z wykorzystaniem peelingów chemicznych dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry w celu poprawy jej wyglądu i kondycji. W chwili obecnej najczęściej wykorzystuje się peelingi złożone, czyli zawierające w swoim składzie więcej niż jeden rodzaj kwasu. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie lepszych efektów  przy relatywnie mniejszym ryzyku uszkodzenia otaczających tkanek. W terapiach przeciwbarwnikowych dłoni stosuje się najczęściej:

 • kwas azelainowy
 • wit. C
 • kwas fitynowy
 • kwas kojowy
 • α-arbutyna
 • kwas migdałowy
 • TCA
 • kwas laktobionowy
 • kwas retinowy, retinol, palmitynian retinolu

W kilka dni po terapii przebarwienia ciemnieją i zaczyna się proces wyłuszczania. Zaleca się wykonanie kilku zabiegów w serii.

Fotoodmładzanie

Jest to idealny zabieg do likwidacji plam barwnikowych znajdujących się na dłoniach.

Wpływ promieniowania laserowego na skórę zależy oczywiście od kilku ważnych czynników takich jak: parametry wiązki promieniowania, moc, długość fali, czas trwania impulsu, a także czasu naświetlania. Właściwie dobrane światło pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu, a odpowiednia długość fali pochłonięta przez melanocyty (komórki barwnikowe) doprowadza do selektywnej fototermolizy (czyli bez uszkodzenia tkanek otaczających), a co za tym idzie zniwelowania przebarwień. Widmo absorpcji dla melaniny mieści się w przedziale 400-1000 nm. W terapii przeciwbarwnikowej stosuje się najczęściej:

 • IPL
 • laser typu Q-switch (Nd:YAG)
 • laser ablacyjny CO2
 • laser ablacyjny Er:YAG

Mniej więcej w tydzień po zabiegu przebarwienia z dłoni zaczynają się złuszczać, pozostawiając jasną, jednorodną i gładką skórę dłoni.

Nasza skóra także na dłoniach podlega ciągłym procesom destrukcyjnym, jednak możemy zatrzymać, a nawet cofnąć czas przywracając im młodość i blask. Mamy wszak do dyspozycji całą gamę zabiegów estetycznych i kosmetologicznych. Warunkiem  jest dobrze dobrany zabieg wykonany u kwalifikowanego specjalisty.

Marta Dymek-Gładyszewska

Kosmetolog, absolwentka UM w Łodzi na wydziale farmaceutycznym,  właścicielka gabinetu. Specjalizuje się w zaawansowanych procedurach estetycznych, propagujących jednocześnie bezpieczne i holistyczne podejście do pracy z pacjentem. Szkoleniowiec.

Facebook Instagram Youtube Spotify