Dermatic.pl Aesthetic Business

Nos arabski nie pasuje do Filipińczyka

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
O kanonach piękna w różnych narodowościach, proporcjach, oczekiwaniach kobiet w krajach arabskich oraz o korekcjach nosów i psychicznym przygotowaniu rozmawiamy z dr Ashok Kumak Govila, pracującym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

rozmawiała dr n. med. Izabela Załęska

tłumaczenie Anna Wysocka

Na początku chciałabym bardzo podziękować za poświęcony czas i zgodę na ten wywiad. Uważam Pana za wyjątkowego specjalistę, który chętnie dzieli się swoją wiedzą na świecie. Co sprawia, że chce pan uczyć innych?

– To moja pasja i misja, zatem szukanie nowych rozwiązań, dyskutowanie ze specjalistami i możliwość wspólnej analizy zawsze jest cenna.

Czy dostrzega pan różnice w podejściu do piękna i estetyki wśród specjalistów w różnych częściach świata? Mam tu na myśli pochodzenie etniczne, kraje i regiony świata.

– Tak i nie. Piękno bez względu na pochodzenie etniczne, czy region przyprawia o szybsze bicie serca i to pozostaje niezmienne na całym świecie. Jednak w ujęciu fizycznym kształty, rozmiary i proporcje, które podobają się zarówno pacjentom, jak i chirurgom, różnią się w zależności od regionu. Na przykład w Brazylii i krajach afrykańskich podobają się duże pośladki. W innych krajach za bardziej atrakcyjne uważa się małe i jędrne pośladki.

W ujęciu fizycznym kształty, rozmiary i proporcje, które podobają się zarówno pacjentom, jak i chirurgom, różnią się w zależności od regionu.

Innym przykładem jest rozmiar i proporcje piersi. W krajach arabskich miseczka powinna mieć co najmniej rozmiar DD. Z kolei w Europie miseczka A lub co najwyżej B jest atrakcyjna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Jakie operacje zazwyczaj przeprowadza pan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Korekcja nosa, powiększanie piersi, brazylijski lifting pośladków, modelowanie sylwetki, zwężanie pochwy i całkowite odmłodzenie intymnych części ciała u kobiet. Estetyka ginekologiczna to przyszłość, stajemy się coraz bardziej otwarci i mówimy o swoich potrzebach.

Jakie są oczekiwania wobec kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

– Kobiety chcą wyglądać na niezwykle wysportowane. Estetyka ciała i twarzy musi być spójna. Każda kobieta bez względu na rejon świata w tym aspekcie ma podobne spojrzenie, tylko zmieniają się proporcje.

Na konferencji wygłosił pan niesamowity wykład na temat korekcji nosa. Czy mógłby pan opowiedzieć naszym czytelnikom o swoich spostrzeżeniach na ten temat?

– Nos to zaraz po oczach i osobowości najistotniejsza cecha charakterystyczna danej osoby. Jest najważniejszą częścią życia zarówno w pracy, jak i w domu oraz w kręgach społecznych. Musi pasować nie tylko do twarzy, ale i do regionu. Nos arabski nie będzie pasować do Filipińczyka i na odwrót.

Aż około 80 procent pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, co można zrobić, aby go poprawić. Tylko bardzo mały odsetek ludzi jest w stanie zidentyfikować problem i dotrzeć do jego sedna podczas konsultacji.

Na czym polega korekcja nosa?

– To sztuka, w której ułamek milimetra ma ogromne znaczenie dla wyglądu nosa i twarzy. Chirurgia nosa jest prawie tak subtelna jak malowanie obrazu olejnego i wymaga od chirurga spojrzenia w przyszłość twarzy.

iordani / stock.adobe.com

Według mnie najlepszym chirurgiem nosa jest ten, który ma oko do piękna ludzkiej twarzy, szczególnie z rozróżnieniem na poszczególne kontynenty, poprawia wygląd nosa zgodnie ze standardami danej narodowości w taki sposób, że nos nie wygląda na operowany, poprawiając jednocześnie estetykę całej twarzy.

Piękno arabskie jest bardzo różne od brytyjskiego, czy zachodniego, podobnie nos wschodnioazjatycki jest bardzo różny od nosa północnoindyjskiego. W ramach standardów piękna tej narodowości poprawa wyglądu jest wyzwaniem i dylematem dla znanych na całym świecie chirurgów nosa.

Jest to o wiele ważniejsze dla nosów arabskich, ponieważ te niestety dominują na twarzy znacznie bardziej niż gdziekolwiek indziej i dlatego potrzebny jest świetny chirurg nosa, aby wprowadzić subtelną artystyczną zmianę tak, aby nie zatracić arabskiej tożsamości.

Moje podejście jest bardzo zachowawcze, rezygnuję z całkowitego otwierania i rozcinania każdej części nosa i skupiam się jedynie na deformacji, którą widzę. I właśnie tutaj diagnoza, jako najważniejsza część korekcji nosa, odgrywa największą rolę.

Rzadko śledzę innych i najczęściej chodzę własnymi ścieżkami i opracowuję własne metody rozwiązywania konkretnych problemów, które w moim odczuciu sprawią, że szybciej i pewniej dotrę tam, dokąd chcę, bez konieczności podążania za podręcznikowym nauczaniem. To jest czasami najbardziej satysfakcjonująca część mojej pracy. Kilka małych sztuczek zabiorę ze sobą do grobu, ponieważ straciłem rachubę, zwłaszcza od czasu, gdy przestałem je publikować w międzynarodowych lub krajowych czasopismach.

Kiedy pacjenci najczęściej decydują się na korekcję nosa?

– Kiedy mają na to fundusze. Jest to kosztowne dla większości z wyjątkiem najwyższych klas społecznych. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na korekcję nosa po ukończeniu 40. roku życia. Celebryci robią to kilkakrotnie, ponieważ najczęściej są niezadowoleni z rezultatu.

Według mnie najlepszym chirurgiem nosa jest ten, który ma oko do piękna ludzkiej twarzy, szczególnie z rozróżnieniem na poszczególne kontynenty, poprawia wygląd nosa zgodnie ze standardami danej narodowości w taki sposób, że nos nie wygląda na operowany, poprawiając jednocześnie estetykę całej twarzy.

Estetyka, czy chirurgia? Oczywiście, jako chirurg, prawdopodobnie ma pan swoją opinię.

– Wszystko zależy od oczekiwań i problemu. Czasami estetyka zwyczajnie nie wystarcza i wtedy konieczne jest działanie chirurgiczne.

Jak pan określa proporcje nosa i reszty twarzy i jak doradza pan swoim pacjentom?

– Istnieje naukowe opracowanie na temat tego aspektu urody człowieka, uczymy się tego podczas naszych szkoleń z podręczników oraz wykorzystujemy w praktyce. Wymaga to niezliczonych pomiarów linii i kątów, aby dojść do ostatecznego wniosku. Najlepiej skorzystać z programu graficznego przed zabiegiem.

Czy zdarza się, że po korekcji nosa pacjenci nie mogą przyzwyczaić się do nowego wyglądu?

– Tak, nie jest to łatwe. Przygotowuję ich psychicznie przed operacją, podsuwam artykuły o niezadowoleniu po korekcji nosa, które jest najgorszym nastawieniem psychicznym. Zdarza się to głównie europejskim pacjentom. Od 30 do 40 proc. pacjentów decyduje się na ponowną interwencję chirurgiczną, która być może nie była potrzebna, gdyby mogliby kontrolować swoje impulsy psychiczne.

Przygotowuję psychicznie pacjentów przed operacją, podsuwam artykuły o niezadowoleniu po korekcji nosa, które jest najgorszym nastawieniem psychicznym. Zdarza się to głównie europejskim pacjentom.

Ci, którzy nie mają problemów natury emocjonalnej i mają rzeczywisty problem z kształtem nosa, na przykład garb, szeroki i duży czubek lub zwisający czubek nosa, szeroki nos, duże nozdrza, czy zbyt duży nos są idealnymi kandydatami do tej operacji.

Na jakie aspekty estetyki zwraca pan największą uwagę?
niechirurgiczna korekcja nosa
Ihor – stock.adobe.com

– Kształt i harmonia z resztą ciała lub twarzy.

Jaki będzie kanon piękna od 2020 roku?

– Niechirurgiczne tworzenie piękna.

Czy estetyka, podejście do piękna zmieni się w czasie?

– Nigdy. Tak długo jak męskie i żeńskie hormony są aktywne w organizmie, piękno płynie w naszych żyłach, a kiedy ich poziom spada, wszystkie rodzaje piękna powoli znikają na całym świecie.

dr n. med. Izabela Załęska

Międzynarodowa ekspertka w dziedzinie kosmetologii, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej.

Ashok Kumar Govila

Absolwent Gajra Raja Medical College, Jiwaji University w Gwalior, Indie. Chirurg plastyczny i estetyczny z ponad 4 dekadami doświadczeń w świadczeniu usług medycznych i estetycznych w różnych regionach geograficznych, w tym w Anglii i Abu Zabi. Niezależny konsultant chirurg plastyczny (dyrektor medyczny) w Medeor Hospital w Dubaju. Wykładowca, autor i współautor kilku książek oraz licznych publikacji. Członek licznych międzynarodowych stowarzyszeń branżowych.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify