Dermatic.pl Aesthetic Business

Podrażniona skóra dłoni intensywną dezynfekcją – jak ją zregenerować?

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w gabinetach zapewne kojarzy nam się przede wszystkim z higieną i dezynfekcją. Jak wiemy dezynfekcję, za pomocą specjalnych środków, należy przeprowadzać bardzo często, według procedur wskazanych przez Instytucję Sanitarną.

W temacie dezynfekcji najbardziej kluczowe są dłonie, dlatego, że patogeny i niebezpieczne bakterie przenoszone są głównie drogą dotyku. Podstawowe wytyczne zakładają, że należy regularnie czyścić i dezynfekować ręce, a jeśli sytuacja tego wymaga to nosić również rękawiczki.

Nieuniknione jest, że jeśli nie zadbamy o należytą pielęgnację, intensywna dezynfekcja rąk sprawi, że z czasem pojawi się nam szorstka skóra na rękach i będzie mniej odporna na infekcje.

Co to dezynfekcja? 

Może jednak nie dla wszystkich to tak oczywiste pojęcie, przypomnijmy zatem czym jest dezynfekcja. Proces nazwany dezynfekcją, ma na celu zmniejszyć liczbę drobnoustrojów w materiale, który jest mu poddawany.

Dezynfekcja zachodzi poprzez niszczenie wegetatywnej formy mikroorganizmów, ale jak wiemy nie zawsze usuwa ich formy przetrwalnikowe. Wyższe stężenie środka dezynfekującego i odpowiednia ilość czasu jego działania, pozwoli zniszczyć większą część drobnoustrojów. Oprócz powszechnie kojarzonej dezynfekcji rąk, tyczy się ona również narzędzi, przedmiotów i powierzchni użytkowych.

My jednak pozostaniemy przy temacie naszych dłoni, a więcej o higienie i dezynfekcji przeczytacie w oddzielnym wpisie  – tutaj.

Jak myć ręce – zasady dezynfekcji rąk
alt="dłonie"
Jak skutecznie myć ręce? / Główny Inspektorat Sanitarny

Prawidłowa dezynfekcja wykonywana jest według następujących kroków:

  • dokładne umycie rąk i osuszenia ich,
  • naniesienie preparatu dezynfekującego na dłonie (Skinsept, Skinman Soft Perfect),
  • uważne wtarcie specyfiku w skórę (powinno to trwać ok. 30 sekund),
  • poczekanie aż użyty płyn zostanie wchłonięty przez skórę (nie wycieramy pod żadnym pozorem).

Podczas dezynfekcji również używamy instrukcji do wykonywania odpowiednich ruchów. Oznacza to znów, że musimy zadbać o wszystkie strony dłoni, każdy palec osobno i okolice, na które rzadko zwracamy uwagę.

Dłonie poddawane dezynfekcji powinny być wcześniej umyte, ale to nie jest jedyna rzecz, o którą musimy zadbać podczas antyseptyki. Ręce muszą być wolne od jakichkolwiek skaleczeń, bez żadnej biżuterii i ozdób. Z kolei paznokcie powinny być krótkie i niepomalowane a przedramiona odkryte.

Bez spełnienia tych warunków, ryzykujemy że dezynfekcja nie będzie skuteczna, ponieważ powyższe czynniki sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Czy dezynfekcja powoduje pękanie skóry rąk?

Oczyszczanie rąk preparatami, w których jest zawarta substancja do dezynfekcji (przeważnie jest to alkohol w odpowiednim stężeniu), może mieć negatywny wpływ na płaszcz wodno-lipidowy skóry naszych dłoni.

Prowadzi to przede wszystkim od utraty czynników chroniących skórę np. aminokwasów czy czynników ochronnych tworzących zaporę przed drobnoustrojami. Intensywna i częsta dezynfekcja sprawia, że z czasem pojawia się wysuszona skóra na dłoniach, a w późniejszej konsekwencji podrażnienia i stany zapalne.

Dzieję się tak, ponieważ kiedy mycie rąk jest często powtarzalną czynnością, skóra dłoni nie jest w stanie regenerować swojej warstwy ochronnej. Uszkodzona funkcja barierowa zrogowaciałej warstwy naskórka, wraz z rosnącą utratą wody przez naskórek stwarzają większe ryzyko przenikania niebezpiecznych czynników do ciała przez skórę.

alt="dłonie"
Instagram @dermatic.pl

Podsumowując, powinniśmy dezynfekcję rąk łączyć w duecie z nawilżaniem i natłuszczaniem skóry dłoni. Tylko w taki sposób zapewnimy sobie i innym skuteczną ochronę.

Wysuszona skóra dłoni – jak dbać o ręce

Niezmiernie istotne przy częstym myciu i dezynfekcji rąk są pielęgnacja skóry dłoni, zwiększenie poziomu jej nawilżenia i natłuszczenia. Zaznaczymy tutaj, że o skórę należy dbać zanim będziemy mieć szorstkie ręce.

Wraz z nawilżaniem dłoni kremami lub emulsjami, powinno się zwrócić uwagę na składy mydła oraz środków dezynfekujących jakich używamy. Zaleca się stosowanie mydeł o odpowiedniej dla skóry wartości ph, bez zbędnych barwników i perfumów.

Najlepiej sprawdzą się mydła hipoalergiczne i dla skóry wrażliwej, ponieważ są one łagodniejsze dla skóry. W przypadku stosowania środków do dezynfekcji, w ich składzie zawsze będzie alkohol w odpowiednim stężeniu, ale na pewno możemy wybierać takie, które są specjalnie przeznaczone do skóry rąk.

Zapewniają skuteczną dezynfekcję bez nadmiernego niszczenia ochronnej warstwy skóry.

alt="krem mesoetetic intensywnie regenerujący"
Krem intensywnie regenerujący Mesoestetic / dermatic.pl
Mesoestetic Krem Intensywnie Regenerujący

Krem od Mesoestetic został stworzony z myślą o nawet najbardziej wrażliwej skórze i zapewnia natychmiastowy efekt złagodzenia takich nieprzyjemności jak swędzenie skóry rąk czy szorstka skóra na twarzy. Wyraźnie zmienia powierzchnię skóry, naprawiając ją i odżywiając z zewnątrz do wewnątrz.

Krem wskazany jest do regularnego stosowania do pielęgnacji skóry po zabiegach. Oprócz tego, jest przeznaczony dla skóry wymagającej rewitalizacji i regeneracji, dlatego świetnie się sprawdzi w odbudowie jędrności i elastyczności.

To wszystko dzięki unikalnemu składowi, którego kluczowymi substancjami są β – glucan, DMAE, filtry UVA i UVB.

Venome Moisturizing cream 
alt="Venome Moisturizing cream"
Venome Moisturizing Cream / dermatic.pl

Podróżna wersja kremu Venome Moisturizing Cream idealnie się sprawdzi w codziennej pielęgnacji suchej skóry, dzięki możliwości wzięcia jej wszędzie ze sobą. W biegu codziennych obowiązków ciężko jest pamiętać o dbaniu o naszą skórę, dopóki nie zaczniemy odczuwać nieprzyjemnych skutków jej zaniedbania.

Krem pozostawia na skórze uczucie nawilżenia bez niechcianego przetłuszczenia, co daje komfort stosowania pomiędzy wykonywanymi czynnościami.

Powstanie produktu inspirowane było zalecaną pielęgnacją naskórka poddanego wysuszeniu, czy to zabiegami estetycznymi czy działaniem substancji dezynfekujących.

Ten intensywnie nawilżający krem jest bogaty w składniki NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający i oparty na delikatnej bazie utworzonej z lipidów pochodzenia roślinnego (oleju ze słodkich migdałów, awokado a także masło karite).

Beta-Skin Hand Care Cream

Krem z linii CLASSIC stanowi intensywną kurację, gdy po długotrwałej dezynfekcji pojawiła się u nas szorstka skóra na rękach.

Przesuszona skóra dłoni potrzebuje szybkiego odżywienia, by móc stanowić dla organizmu wystarczającą ochronę przed szkodliwymi bakteriami. Unikalne połączenie beta-glukanu, srebra koloidalnego i cynku w kremie, tworzy niewidzialną powłokę działająca przeciwbakteryjnie i regenerująco.

Produkt świetnie się sprawdzi w zapewnieniu potrzeb spierzchniętej skóry dłoni nawilżając, zmiękczając i uelastyczniając ją.

Pielęgnacja z dezynfekcją

Pamiętajmy o duecie pielęgnacji skóry wraz z jej dezynfekcją, tylko w ten sposób możemy zapewnić skuteczną ochronę przeciwbakteryjną i przeciwwirusową.

Zaopatrzcie się w odpowiednie kremy dbające o kondycję skóry naszych dłoni i cieszcie się odżywioną, zdrowo wyglądającą skórą każdego dnia.

Zespół Dermatic

Facebook Instagram