Dermatic.pl Aesthetic Business

Ochrona przeciwsłoneczna z Dermatic

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Nasza skóra jest poddana promieniowaniu słonecznemu przez cały rok, ale w zależności od pory roku jego natężenie i rodzaj jaki oddziaływuje mogą się nieco różnić. Wiemy, że zakres ofert zabiegów estetycznych także się różni biorąc pod uwagę większą lub mniejszą ekspozycję skóry na słońce.

W trosce o skórę i odpowiedni proces gojenia się jej po przejściu zabiegu, lekarz zaleca szczególną ochronę przeciwsłoneczną, która pozwoli skórze zregenerować się bez ryzyka powstania przebarwień czy groźnych stanów zapalnych.

Występuje również rodzaj promieniowania oddziaływujący na skórę cały rok i jest on bardziej niebezpieczny, dlatego oprócz w ramach pozabiegowych procesów ochronnych, należy stosować kremy z filtrami cały rok, dostosowanymi do ochrony przed poszczególnymi rodzajami promieniowania UV.

Szkodliwe promienie UV

Promieniowanie UV to promieniowanie elektromagnetyczne, które jest niewidzialne dla człowieka, jednak jego zbyt wysokie dawki mają negatywny wpływ m.in. na tkanki skóry. Powoduje ono powstawanie wolnych rodników, które skutkują zmniejszeniem się produkcji kolagenu odpowiadającego za elastyczność i jędrność naszej skóry.

Przy tym również dochodzi do uszkodzenia włókien elastyny, które są kluczowe dla rozciągliwości, a w wyniku tego skóra traci jędrność, wiotczeje i staje się pomarszczona.

Oprócz utraty zdrowego i młodego wyglądu, za szkodliwym działaniem promieni UV kryje się ryzyko poważnych zmian skórnych takich jak posłoneczne rogowacenie i pieprzyki, które wykazują zdolność do przekształcania się w groźne nowotwory skóry.

Występują jednak różne rodzaje promieniowania UV i mają one nie tylko same szkodliwe właściwości.

Rodzaje promieni UV i ich właściwości

Rodzaje promieniowania UV wyróżniamy ze względu na długość fal elektromagnetycznych:

  • UV-C – długość fali tego promieniowania zamyka się w zakresie 100 – 280 nm (nanometrów). Jest to najbardziej szkodliwe promieniowanie  dla człowieka, ale na szczęście praktycznie nie dociera do powierzchni ziemi, ponieważ w większości jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery.
  • UV-B – tutaj długość fali mieści się od 280 – 315 nanometrów. Oprócz szkodliwych właściwości ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za produkcję wit. D₃ i daję nam opaleniznę. Nie przedostaje się przez chmury i szkło, dlatego nie musimy się go obawiać w pomieszczeniach. Niestety powoduje jednak poparzenia słoneczne, reakcje alergiczne i nowotwory skóry.
  • UV-A – długość fal tego rodzaju promieniowania wynosi 315 -380 nm. Jest to najbardziej niebezpieczne promieniowanie, które dociera do skóry właściwej. Wprawdzie nie powoduje poparzeń, dlatego że nie oddziałuje na sam naskórek, niestety jednak pozorny brak szkodliwych skutków nie oznacza, że ich na skórze nie zobaczymy. Ten rodzaj promieniowania wnika głęboko w skórę niszcząc jej tkanki od środka. Odpowiada za niszczenie kolagenu w skórze, przedwczesne starzenie, plamy pigmentacyjne i zmiany nowotworowe. W pomieszczeniach, w których bezpośrednio pada na nas światło sama szklana szyba nie daje nam przed nim ochrony. Tak samo w przypadku pochmurnych dni, zachmurzone niebo nie daje bariery ochronnej przed promieniowaniem UVA, również zimą.
Skuteczna ochrona – kosmetyki z filtrem

Jeśli w naszym codziennym trybie życia spędzamy czas na słońcu lub planujemy takie czynności, należy wcześniej skórze zapewnić ochronę nakładając kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Filtry posiadają swoją skalę zakresu ochrony, rozróżniamy je wskaźnikami SPF. Wskaźniki SPF określają jak długo możesz bezpiecznie się opalać lub przebywać na słońcu. 

alt="ochrona"
Olga Evans / shutterstock.com

Zaznaczymy, że filtr SPF chroni skórę tylko przed promieniowaniem UVB, dlatego dla pełnej ochrony, również głębszych tkanek powinniśmy zwrócić uwagę czy krem posiada jedno z oznaczeń; IPD, PPD, PA+. Te oznaczenia informują nas czy krem chroni skórę również przed promieniowaniem UVA, które jak już wiemy jest bardziej szkodliwe dla naszej skóry, gdy chcemy zachować jej młody i zdrowy wygląd.

Wskaźniki SPF

Wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) teoretycznie określa jak długo możesz “bezpiecznie” się opalać. Dla przykładu  SPF15 x 15 min = 225 min, co daje nam 3h 45min. Idąc tą metodą, pewnie pomyślicie, że dzięki SPF50 będziecie mogli spędzić kilkanaście godzin na słońcu, niestety ale nie do końca tak jest.

Krem z odpowiednim wskaźnikiem należy dobrać do naszego fototypu skóry, im jaśniejsza karnacja tym wyższy wskaźnik filtra powinniśmy zastosować. Opalanie należy zacząć od filtrów z wysokim wskaźnikiem i stopniowo stosować niższe wraz z pojawiającą się opalenizną, nie na odwrót.

Dobranie kremu z odpowiednio wysokim wskaźnikiem SPF będzie też zależne od środowiska w jakim się znajdujemy, w krajach położonych bliżej równika należy wybierać wyższą zawartość, natomiast w dalej położonych nieco niższą.
W przypadku skóry poddanej zabiegom estetycznym bezwzględnie należy zapewnić bardzo wysoką ochronę, jeśli lekarz zaleci to nawet ochronę sięgającą SPF 100.

Polecane kosmoceutyki

Mesoprotech Sztyft Przeciwsłoneczny

Rzadko spotykana ochrona w formie sztyftu powstała nie bez powodu i nie jest to na pewno gadżet. Sztyft pełni ważną rolę w ochronie przed promieniami miejsc szczególnie wrażliwych, na które pozostałych preparatów raczej się nie stosuje, czyli powieki, wargi oraz blizny i przebarwienia.

Był testowany okulistycznie, dlatego nie musimy się obawiać o nasze oczy stosując go na powieki. Zapewnia dwukrotnie większą ochronę niż minimalna ochrona filtrem SPF50+, a co najważniejsze chroni przed promieniowaniem UVA i UVB łącząc w sobie filtry biologiczne HEV+IR. 

Z serii ochrony przeciwsłonecznej od Mesoprotech możecie jeszcze wybrać z wymienionych poniżej: 

Bezpiecznie i słonecznie

Ochrona przeciwsłoneczna, czyli przed promieniowaniem UVA i UVB jest kluczowa w utrzymaniu zdrowej i młodej skóry. Pamiętajmy, aby zarówno w słoneczne jak i pochmurne dni stosować odpowiednie kosmetyki ochronne, ponieważ tak jak już wyjaśnialiśmy promieniowanie UVA działa silnie przez cały rok i wnika głębiej w skórę niszcząc jej tkanki.

Zespół Dermatic

Facebook Instagram