Dermatic.pl Aesthetic Business

INCI czyli jak czytać i rozumieć ulotki przy preparatach?

, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty

Czasami chcąc kupić dobry krem stajecie przed półką setki produktów na których widnieją podobne informacje, że nawilża, odżywia, działa anti-ageingowo. Zastanawiacie się wtedy który wybrać i co oznaczają te dziwne rysunki i nazwy w składzie INCI? Jeżeli tak to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Pierwsze co nam się rzuca w oczy na opakowaniu to symbole. Każdy z nich mówi nam o określonych właściwościach produktu. Sprawdźmy zatem jakie mają znaczenie:

 • Otwarty słoik PAO (Period After Opening) -informuje nas jak długo po otwarciu możemy bezpiecznie używać danego produktu. Na słoiczku umieszczona jest wtedy cyfra wskazująca liczbę miesięcy.

 • Królik – daje nam informacje, że produkt w fazie badań nie był testowany na zwierzętach. Czasami zastępuje się go literami BWC – Beauty Without Cruelty (piękno bez okrucieństwa) lub napisem  – Not tested on Animals (Nie testowano na zwierzętach).

 • Certyfikat IHTK oznacza, że od początku do końcowa produkcji nie zostały wykonane żadne testy na zwierzętach. Surowce, których zdobycie wiązało się z męczeniem lub uśmiercaniem zwierząt są całkowicie wykluczone.

Ponadto IHTK zakazuje współpracy z firmami, które przeprowadzają testy na zwierzętach lub zamawiają w innych laboratoriach.

 • Kosz – opakowanie powinno trafić do odpowiedniego kosza

 • Informacje – do opakowania jest dołączona ulotka informacyjna.

 • Gruener Punkt oznacza, że producent wspiera system recyklingu.

 • Recycling – opakowanie nadaje się do recyklingu.

 • Znak CE oznacza, że wyrób jest zgodny z normami Unii Europejskiej i podstawowym kryterium przyznawania znaku jest bezpieczeństwo i zdrowie użytkownika. Oznaczenie jest obowiązkowe i musi być umieszczone na wyrobie przed wprowadzeniem go na rynek. Towar został wyprodukowany zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

 • Ozon Friendly – produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową, a tym samym przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu. Oznaczenie może występować w języku angielskim Ozon Friendly (Przyjazny dla ozonu) lub jako CFC free (bez chlorofluorowęglowodorów).

 • Eko – produkt ekologiczny “Eko-znak” mogą otrzymywać wyroby polskie i zagraniczne niepowodujące negatywnych skutków dla środowiska oraz spełniające ustalone kryteria dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych w trakcie całego cyklu życia wyrobu.

 • Błękitny Anioł – znak ekologiczny wymyślony przez niemieckie Ministerstwo Środowiska. Jest najstarszym oznaczeniem ekologicznym tego typu na świecie. O przyznaniu eko-znaku decydują m.in. oszczędność w zużyciu energii, wpływ zastosowanych materiałów na środowisko i możliwości przetworzenia produktu.

Jeżeli produkt posiada ten symbol oznacza to, że żaden ze składników użytych do jego produkcji nie jest pochodzenia zwierzęcego. Symbol ten jest znakiem handlowym należącym do Towarzystwa Wegańskiego – organizacji działającej w Wielkiej Brytanii i promującej weganizm.

 • BDIH – znak ekologiczny – do produkcji kosmetyków zostały użyte tylko surowce naturalne, typu: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Symbol ten na opakowaniu jest gwarancją kontrolowanego czysto-biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego.

 • Ecolabel (zwany też Stokrotką lub Margerytką) – znak ekologicznyustanowiony przez Komisję Europejską w 1992 roku jest głównym europejskim wyróżnieniem przyznawanym wyrobom spełniającym wyższe normy środowiskowe. Aby otrzymać ten znak produkty lub usługi muszą spełniać ekologiczne normy podczas projektowania, produkcji, sprzedaży, użytkowania i utylizacji.

 Od 2002 roku firma Ecocert zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. Kupując produkt z tym znaczkiem masz pewność, że są one na pewno ekologiczne i zrobione z surowców naturalnych (m.in. nie testowane na zwierzętach, bez surowców modyfikowanych genetycznie, bez syntetycznych substancji zapachowych i barwiących, bez sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, bez emulgatorów PEG (Polyethylene glycol, glikol polietylenowy).

Ecocert wymaga, aby na każdym produkcie z tym certyfikatem podana była ilość składników pochodzenia naturalnego oraz ilość składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych.

 • UVA – symbol stosowany tylko na na opakowaniach kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej.Oznacza, że kosmetyk jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA.

 • Płomień – symbol ognia oznacza, że zawartość opakowania aerozolu jest łatwopalna lub skrajnie łatwopalna.  Gdy dodatkowo w rogu symbolu jest napis „F+”, to znaczy, że produkt jest skrajnie łatwopalny. Symbol obowiązkowy na opakowaniach niektórych aerozoli, występuje nie tylko na kosmetykach.

 

 • Strzałki -strzałki układające się w trójkąt, wewnątrz którego znajdują się dwie cyfry, mówią nam o tym, z czego wyprodukowane zostało opakowanie produktu i jak – w razie wątpliwości – można oddać je do recyklingu. Najczęściej mamy do czynienia z oznaczeniem 02 lub 04 (czyli różnymi rodzajami polietylenu) oraz 41 symbolizującym aluminium.

Czym jest kosmetyk ?

Według  art. 2 ustawy z dn. 30.03.2001  o kosmetykach,   kosmetykiem jest każda substancja chemiczna lub mieszanina, przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu. W ustawie także jasno określono substancje zakazane w produkcji.

Co oznacza skrót INCI ?

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych zostało stworzone w celuujednolicenia nazewnictwa składników kosmetyków.

Według prawa Unii Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą mieć opis składników na opakowaniu. INCI w swoich opisach wykorzystuje angielskie nazewnictwo dla związków syntetycznych i łacińskie dla roślinnych.

Kolejność jest ważna!

Istotną informacją jest fakt, że nazwy składników użytych w kosmetyku muszą być umieszczone w kolejności od największej zawartości procentowej do najmniejszej.

Zazwyczaj na samej górze pojawiają się nam składniki bazowe jakimi są: woda, substancje tłuszczowe, alkohol, następnie : masła, ekstrakty roślinne, witaminy, proteiny, kwasy,  na końcu umieszczane są olejki eteryczne i substancje zapachowe, barwniki, konserwanty.

Warto jest także wspomnieć o tym, że substancje których zawartość jest równa lub mniejsza niż 1% umieszczane są w  kolejności losowej. Wróćmy na chwilę do składników bazowych. Najlepsze dla naszej skóry będą woda lub oleje,  natomiast alkoholi powinniśmy się wystrzegać.

Dla przykładu weźmy sobie krem X na którego opakowaniu jest napisane że zawiera wit. C. Sprawdzając skład INCI możemy zobaczyć jaka jest faktyczna zawartość tej witaminy. Jeżeli będzie na pierwszej z 5 pozycji to możemy powiedzieć że zawartość jest odpowiednia dla efektu terapeutycznego, ale jeżeli będzie umieszczony pod koniec listy lub po nazwie parfum oznaczać to będzie, że firma wykorzystała chwyt marketingowy a działanie wit.C w tym kosmetyku będzie znikome.

Substancje szkodliwe w kosmetykach

W produktach kosmetycznych znajdują się także takie substancje, które nie zostały zakazane, ale mogą wpływać niekorzystnie na naszą skórę czy włosy. Przykładowo prafina zatyka pory, a SLS powszechnie stosowane w środkach myjących podrażniają skórę.

Do najczęściej stosowanych należą:

 • Alkohol Denat – ma działanie wysuszające, podrażniające, potrafi uszkodzić naturalną barierę lipidową,
 • PEG i PPG (glikol polietylenowy i glikol polipropylenowy) w trakcie produkcji tych substancji stosuje się tlenek etylenu i dioksany które wykazują działanie rakotwórcze. Istnieje zatem prawdopodobieństwo zanieczyszcenia PEG i PPG przy produkcji. Najczęściej stosowanymi są:
  • PEG-40 Sorbitan Diisostearate
  • PPG-15 Stearate
  • Laureth-8-Phosphate
 • Silikony – sprzyjają zatykaniu porów, co może doprowadzić do powstania zaskórników, zmian trądzikowych. W kosmetykach możemy je spotkać pod nazwami z końcówkami:
  • …methicone
  • …siloxane
  • …silanol
  • …silicone
 • Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) – mają działanie pieniące, dlatego też stosuje je się w kosmetykach myjących. Osłabiają barierę lipidową skóry, mają działanie drażniące.
 • Parafina i inne składniki ropopochodne (oleje mineralne) – tworzy nieprzepuszczalną okluzję na skórze. Parafina w kosmetykach występuję pod nazwami:
 • Paraffin Oil
 • Parrafinum Liquidum
 • Synthetic Wax
 • Paraffin
 • Isoparaffin

Co z parabenami?

Produkty kosmetyczne w swoim składzie mogą zawierać witaminy, peptydy, sulfamidy, oleje czy wyciągi roślinne na podłożu których mogą się rozwijać niepożądane drobnoustroje. Bakterie czy grzyby zmieniają właściwości kosmetyku, ale mogą się w nich także rozwinąć groźne szczepy chorobotwórcze niebezpieczne dla zdrowia. Aby temu przeciwdziałać stosuje się konserwanty. Najbardziej popularnymi konserwantami są parabeny. Parabeny są to estry kwasu para-hydroksybenzoesowego. Wyróżnia się metylo-, etylo-,propylo-, butylo-, heptylo- i benzyloparabeny. Substancje te wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym. Parabeny wykorzystywane na skalę przemysłową są najczęściej związkami syntetycznymi, jednak wiele z nich, szczególnie metylparaben oraz propylparaben, występują naturalnie w wielu roślinach użytkowych. W ostatnich latach wiele mówi się o parabenach i ich oddziaływaniu na ludzki organizm. Coraz więcej firm stara się ich nie umieszczać w kosmetykach ze względu na ich rzekome działanie rakotwórcze, jednak badania dotyczące ich szkodliwości nadal trwają.

Substancje szkodliwe w kosmetykach

W produktach kosmetycznych znajdują się także takie substancje, które nie zostały zakazane, ale mogą wpływać niekorzystnie na naszą skórę czy włosy. Przykładowo

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się odczarować tajemnicze symbole i INCI. O czy należy pamiętać przy doborze dobrego kosmetyku? O czytaniu etykiety, bowiem nie zawsze w reklamach zawarta jest cała prawda.

mgr Marta Dymek-Gładyszewska, kosmetolog, szkoleniowiec Dermatic Aesthetic Academy

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na wydziale farmaceutycznym ukończony tytułem mgr kosmetologii. Szkoleniowiec w Dermatic Aesthetic Academy, członek Krajowej Izby Kosmetologii, właścicielka gabinetu.

Jej pasją są zabiegi z dziedziny kosmetologii i medycyny estetycznej. Specjalizuje się w zaawansowanych procedurach estetycznych, propagujących jednocześnie bezpieczne i holistyczne podejście do pracy z pacjentem. W wolnej chwili pisze specjalistyczne artykuły skierowane do profesjonalistów z branży beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify