Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Czym jest hydroksyapatyt?

Dermatic Premium Club 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty

Składniki preparatów przeznaczonych do zabiegów estetycznych to jedne z najbardziej interesujących związków chemicznych w medycynie. Większość z nich jest w stanie cofać objawy starzenia, a nawet dosłownie odmładzać ciało. To właśnie prawdopodobnie w nich ukryta jest poszukiwana od stuleci receptura na wieczną młodość. I choć mogłoby się wydawać inaczej, to być może nie jesteśmy wcale aż tak daleko od jej odkrycia. Wystarczy spojrzeć na aktorki, które wyglądają na kobiety o 30 lat młodsze tylko i wyłącznie dzięki odpowiednim zabiegom estetycznym i specyfikom do nich przeznaczonym.

Wśród tych magicznych związków chemicznych młodości znajduje się jeden dość specyficzny, który lekarze i kosmetolodzy cenią sobie bardzo mocno. Wykorzystuje się go do szeregu zabiegów odmładzających i rewitalizujących.

Dzięki swoim właściwościom, jest składnikiem wielu wypełniaczy i innego rodzaju preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Mowa tu o hydroksyapatycie wapnia.

Czym jest hydroksyapatyt?

Hydroksyapatyt to w zasadzie minerał z grupy fosforanów wapniowych, który na co dzień występuje naturalnie w przyrodzie, również w naszym organizmie. To on tworzy “rusztowanie” kości i zębów i bez niego niemożliwe byłoby funkcjonowanie naszego układu kostnego.

Dzięki hydroksyapatytowi właśnie nasze kości posiadają swoje “mechaniczne” właściwości. Ma on postać bardzo długich kryształów w kościach, tzw. mikrofibryl. Co ciekawe, stosunek ich długości do szerokości sięga aż do 1000:1.

Dzięki swoim właściwościom znalazł miejsce między innymi w transplantologii i medycynie estetycznej, dlatego wytwarza się go sztucznie w celach leczniczych. Nie buduje się z niego całych implantów, ponieważ jego właściwości mechaniczne nie są do tego wystarczające.

Natomiast duża biozgodność (żywy organizm bardzo dobrze przyjmuje ten związek) sprawiła, że związek ten stosuje się do stymulowania rozwoju kości nawet w niewielkich ubytkach kostnych oraz jako pokrycie na wszczepy.

Wynika to z tego, że stosunek wapnia do fosforu w hydroksyapatycie jest podobny do tego w kościach.

Sprawia to, że kość w kontakcie z implantem zaczyna obrastać go tkanką kostną, eliminując jednocześnie skutki korozji oraz eliminując potrzebę użycia cementu kostnego, który z biegiem lat się luzuje powodując bóle u pacjentów.

Sposoby syntetycznego uzyskiwania

Hydroksyapatyt uzyskuje się kilkoma metodami. Każda z nich różni się od siebie procesem chemicznym i wykorzystywanymi środkami, jednak wszystkie dają taki sam efekt – wytworzenie sproszkowanego hydroksyapatytu, który następnie może być przetwarzany dalej.

Pierwszą z metod jest tzw. metoda mokra, która polega na przeprowadzaniu odpowiednich reakcji (np. zobojętniania kwasów lub reakcje między roztworami soli) w roztworach wodnych.

Istnieje również metoda sucha, w której używa się substratów w stanie stałym. Dalej mamy metodę hydrotermalną. Hydroksyapatyt wytwarza się w tym przypadku w warunkach podwyższonego ciśnienia pary i temperatury (nawet do 1000 stopni Celsjusza).

Metoda topnikowa natomiast nie wytwarza hydroksyapatytu samego w sobie, ale apatyty domieszkowe o bardzo podobnej postaci i właściwościach. Istnieją również mniej popularne metody pozyskiwania hydroksyapatytu, takie jak “zol-żel”, elektrokrystalizacja i liofilizacja.

Hydroksyapatyt w medycynie estetycznej

Lekarze medycyny estetycznej zauważyli, że właściwości hydroksyapatytu wapnia mogą być wykorzystane do zabiegów. Stąd dziś używa się go do m. in. wypełniania fałd skóry, blizn, zwiększenia objętości tkanek miękkich, redukcji bruzdy nosowo-wargowej, kącików ust i linii marionetek.

A to tylko kilka z możliwości jakie oferuje ten związek. Można go również używać np. do wypełniania powierzchni grzbietowej dłoni, tak by przywrócić jej objętość. Jak już wspomniane było wcześniej, związek jest całkowicie biokompatybilny i dzięki temu może być używany nawet przez alergików.

Preparaty  które się z niego składają (takie jak Crystalys  i Juves Simetro) zazwyczaj mają postać żelu, w którym zawieszone są cząsteczki hydroksyapatytu. Wprowadzony do skóry zaczyna stymulować produkcję włókien kolagenowych, co dalej daje już pożądane przez nas efekty.

Cząsteczki hydroksyapatytu tworzą rusztowanie dla nowych włókien kolagenu.

Hydroksyapatyt znajdziemy również w niektórych kosmetykach. Jak wykazały badania naukowe, związek ten w przypadku zawarcia go w kosmetykach do opalania sprawia żę taki kosmetyk jest znacznie przyjemniejszy w aplikacji niż dwutlenek tytanu, który klasycznie jest stosowany jako filtr mineralny odbijający promieniowanie UV.

Nie pozostawia również białej warstwy na skórze, którą dobrze znamy z większości stosowanych przez nas kremów z filtrem. Hydroksyapatyt jest również związkiem, który wykazuje działanie promieniochronne niczym mikronizowany dwutlenek tytanu, a dodatkowo to kremy na jego bazie powodują wyraźne. spłycenie zmarszczek.

Hydroksyapatyt wapnia użyty razem z cysteiną i glutationem zyskuje zupełnie nowe właściwości. Zapobiega on hiperpigmentacjom i przebarwieniom skórnym, które powstały w wyniku promieniowania słonecznego bądź wskutek przemian hormonalnych.

Zaznaczamy teraz, że hydroksyapatyt w kontakcie ze skórą zaczyna uwalniać zaczyna uwalniać jony wapnia. Pierwiastek jest ten bardzo istotny dla naszego organizmu. Odpowiada on za integralność skóry oraz jest nośnikiem sygnału dla komórek inicjujących stan regeneracyjno-naprawczy skóry. Spadek poziomu wapnia w skórze oznacza jej suchość, podatność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia z tego wynikające.

Stąd tak ważny jest jego poziom.

Hydroksyapatyt w stomatologii

Ponieważ zęby są naturalnym miejscem występowania hydroksyapatytu, to nic więc dziwnego, że i tu znalazł swoje zastosowanie. Wg badań co drugi Europejczyk cierpi na nadwrażliwość zębów.

Zazwyczaj jest ona spowodowana cofaniem się dziąseł i odsłonięciem wrażliwej części uzębienia, czyli tzw. zębiny., która zbudowana jest właśnie w 70% z dwuhydroksyapatu. Bezpośrednim tego skutkiem jest właśnie nadwrażliwość zębów, która daje się odczuć podczas spożywania zimnych napojów lub gorących posiłków.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest użycie otrzymanego za pomocą nanotechnologii dwuhydroksyapatytu do zamknięcia kanałów, które powodują ból pod wpływem skrajnych temperatur, i stworzenia specjalnej warstwy ochronnej na zębach.

Istnieje też metoda łączenia hydroksyapatytu z pastami do zębów, tak aby profilaktycznie powstrzymać pojawienie się problemu z nadwrażliwością.

Połączenie substancji czynnej (którą jest właśnie dwuhydroksyapatyt) z podstawowym składem pasty działa wspomagająco na powierzchnię zębową tworząc warstwę ochronną zamykającą kanały w zębinie.

Poza tym hydroksyapatyt jest jednym z głównych składników macierzy kości – ważnego materiału inicjującego odbudowę kości.

Wypełniacze na bazie hydroksyapatytu w Dermatic

  1. Crystalys

Crystalys stworzone zostało przez firmę Panaxia & Luminera, jednego z lepszych na świecie producentów farmaceutyków i preparatów przeznaczonych  do medycyny estetycznej, który działa na rynku od ponad 30 lat.

Produkt ten zawiera w sobie aż 55,7 procent hydroksyapatu wapnia i nie zawiera czynników sieciujących BDDE. Dzięki swojej uniwersalności, wypełniacz ten stosować można do zabiegów na całej twarzy – od brwi po linię szczęki.

Dzięki hydroksyapatytowi zawartemu w Crystalys uzyskamy idealne proporcje twarzy, tworząc tzw. “trójkąt piękna”. Żel bardzo dobrze stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, regeneruje niemal dwa razy szybciej niż inne wypełniacze na rynku.

Posiada wszelkie certyfikaty a w Polsce jest zgłoszony w Urzędzie Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych.

   2. Juves Simetro

Juves Simetro to nowość na rynku wypełniaczy. Oparty na hydroksyapatycie wapnia wypełniacz przeznaczony jest do przywracania objętości modelowania konturu twarzy.

Efekt zabiegu jest niemal natychmiastowy, a stymulowany proces produkcji kolagenu w organizmie powoduje poprawienie jakości skóry na długi czas. W swoim składzie Juves Simetro posiada aż 55% hydroksyapatytu wapnia w postaci mikrokulek o średnicy od 25 do 45 mikronów zanurzonych w żelowej macierzy, która składa się z jałowej wody, gliceryny, karboksymetylocelulozy i buforu fosforanowego.

Preparatu użyć możemy do uzupełniania objętości i modelowania konturu twarzy, ale również do wypełniania zmarszczek, modelowania policzków, brody i linii żuchwy oraz nawet niechirurgicznej budowy nosa. Juves Simetro oznaczony jest wieloma certyfikatami jakości i bezpieczeństwa.

Zgodny jest m. in. ze standardami ISO 9001, GMP oraz CE.

Hydroksyapatyt wapnia to związek dla naszego organizmu bardzo ważny. Posiada niesamowite właściwości regeneracyjne i potrafi stymulować produkcję kolagenu, który jest przecież białkiem młodości.

Nic więc dziwnego, że stosuje się go w medycynie estetycznej tak często. Jest to środek zaufany, naturalny, skuteczny i przede wszystkim w 100 procentach bezpieczny.

Zespół Dermatic

 

 

Facebook Instagram