Dla milionów współczesnych kobiet problemem są opadające powieki. Zabiegi kosmetyczne z użyciem nawet najlepszej klasy preparatów mogą co prawda opóźnić proces starzenia się naszej twarzy, ale oznaki upływu czasu na delikatnej skórze w okolicach oczu prędzej czy później będą stawały się coraz bardziej widoczne.
Jedynym wyjściem z tej sytuacji, które gwarantuje spektakularne efekty i odświeży nasz wygląd, jest lifting powiek. Jest to zabieg stosunkowo krótki, który nie prowadzi do powikłań, a wykonać można go na wiele różnych sposobów, również bez skalpela.
Kiedy zdecydować się na zabieg blefaroplastyki powiek?
Blefaroplastyka to zabieg, podczas którego usuwa się nadmiar tłuszczu i skóry z okolicy górnych lub dolnych powiek, co daje efekt liftingu.
Decydują się na nią przede wszystkim osoby w dojrzałym wieku, które borykają się z problemem obwisłej już skóry z utraconą elastycznością w tym obszarze.
Potencjalnych pacjentów możemy znaleźć zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.
Korekta powiek górnych wykonywana jest głównie w celach estetycznych. Opadających powiek nie da się ukryć pod makijażem ani zniwelować za pomocą kremów, przez co pacjenci, którzy nie są zadowoleni ze swojego wyglądu, często decydują się na wykonanie zabiegu.
Czasem zdarza się też, że powieka opada tak mocno, że powoduje zwężenie szpary powiekowej, przyczyniając się do zmniejszenia pola i ostrości widzenia.
Wtedy zabieg może poprawić nie tylko walory estetyczne, ale także wpłynąć na jakość życia.
Plastyka powiek dolnych wykonywana jest przede wszystkim ze względu na nieestetycznie wyglądające worki pod oczami i pomarszczoną skórę, która nadaje twarzy wiecznie zmęczonego wyglądu oraz dodaje lat.
Lifting powiek może skutecznie usunąć zmarszczki oraz poprawić wygląd dolnej powieki. Nadaje twarzy młodego i świeżego wyglądu oraz pozwala usunąć efekt niechcianych worków pod oczami.
Lifting powiek bez skalpela
Zabiegi medyczne z wykorzystaniem skalpela budzą w nas lęk i duże obawy, ponieważ kojarzą się głównie z bólem i poważnymi operacjami. Wiele osób szuka mniej drastycznych alternatyw dla tego typu zabiegów.
Na szczęście w przypadku liftingu powiek w gabinetach medycyny estetycznej znajdziemy sporo innych dostępnych opcji.
Co znajdziesz w artykule?
1. Laserowa plastyka powiek
Podnoszenie powiek bez skalpela jest możliwe, jeśli zastąpimy go na przykład laserem. Blefaroplastyka laserowa polega na usunięciu nadmiaru skóry lub tłuszczu z powiek.
W zasadzie zabieg ten nie różni się w znaczący sposób od zwykłego liftingu powiek, wykonywanego w klasyczny sposób z użyciem skalpela. Główną różnicą jest narzędzie, za pomocą którego jest wykonywany.
Sam przebieg zabiegu wygląda bardzo podobnie w obu przypadkach, jednak laserowa korekta powiek zapewnia nam szybsze gojenie, krótszy okres rekonwalescencji, brak siniaków oraz ładniejszy wygląd blizny po zagojeniu.
Jest to spowodowane tym, że laser jednocześnie sterylizuje pole zabiegowe oraz minimalizuje krwawienie, co zapobiega powstawaniu krwiaków i przyspiesza proces odbudowy tkanki.
Innym wyjściem idealnym dla ludzi zapracowanych, którym szkoda jest marnować czas, w oczekiwaniu na końcowy efekt liftingu i zdjęcie szwów, jest laser frakcyjny na powieki.
To odmiana lasera, który nie odparowuje całej powierzchni skóry, a jedynie uszkadza jej powierzchnię wieloma mikroimpulsami, przez co stymuluje ją do działania własnymi siłami.
Pożądane rezultaty to wynik kilku krótkich wizyt w gabinecie, zamiast jednego pochłaniającego więcej czasu zabiegu blefaroplastyki. Dzięki wykorzystaniu naturalnego mechanizmu gojenia, stymulującego tkankę do produkcji kolagenu obrzęk, który może utrzymywać się do 3 dni po wyjściu z gabinetu, znika dość szybko.
Ostateczny efekt liftingu pojawia się po kilku tygodniach, a skóra jest widocznie bardziej napięta, podniesiona, a zmarszczki mimiczne usunięte.
2. Liftingujące nici
Nici liftingujące, stają się obecnie coraz bardziej popularne w medycynie estetycznej. Zabieg z ich użyciem, który uznaje się z lifting bez skalpela, jest bardzo mało inwazyjny i prawie bezbolesny. Od innych produktów tego rodzaju, takich jak nici PDO wyróżnia je to, że zrobione są z materiałów całkowicie rozpuszczalnych. Ich degradacja pod skórą trwa około roku.
Aplikacja nici, które są zintegrowane z igłą, pobudza produkcję kwasu hialuronowego w skórze. Z biegiem czasu jego ilość w organizmie ulega zmniejszeniu i powinna zostać uzupełniona, jeśli zależy nam na zachowaniu młodego wyglądu. Można osiągnąć to poprzez wprowadzenie nici pod skórę, wcześniej znieczuloną kremem.
Już sam produkt odpowiednio modeluje poddane zabiegowi miejsce, dzięki czemu pierwsze efekty w postaci bardziej napiętej skóry widoczne są natychmiast po zabiegu, a ostateczny rezultat osiąga się po upływie około półtora miesiąca.
Zabieg z wykorzystaniem liftingujących nici można wykonywać na praktycznie każdym obszarze ciała.Stosuje się go nie tylko w przypadku niwelowania zmarszczek, ale też na przykład w walce z rozstępami lub przy modelowaniu rysów twarzy. Jego zastosowanie jako rodzaj zabiegu odmładzającego to najczęściej plastyka powiek dolnych, dzięki czemu możliwa jest widoczna redukcja tak zwanych worków pod oczami.
3. Zabieg PLEXR na powieki
System PLEXR działa w oparciu o kontrolowaną mikrowiązkę plazmy. Podczas zabiegu między końcówką urządzenia a skórą pacjenta powstaje nieduży łuk elektryczny, w którego obszarze silnie zjonizowane gazy zawarte w powietrzu stanowią plazmę.
Jest to całkowicie nieinwazyjny sposób na lifting powiek bez skalpela. Nie wymaga usuwania nadmiaru skóry ani przerywania jej ciągłości.
Korekcja powiek dokonuje się poprzez obkurczanie skóry wokół oczu, co prowadzi do jej uniesienia i ujędrnienia, a oprawa oczu staje się dzięki temu bardziej wyrazista i wygląda na młodszą, ponieważ przy okazji zostają też usunięte drobne zmarszczki i tak zwane kurze łapki.
Plastyka powiek górnych metodą PLEXR może z powodzeniem zastąpić klasyczny zabieg blefaroplastyki. Do jej największych zalet należy to, że nie zostawia praktycznie żadnych niepożądanych śladów interwencji lekarskiej, takich jak blizny.
Jest to prosta i bardzo bezpieczna procedura, która gwarantuje nam znakomite efekty przy krótkim okresie rekonwalescencji, przez co nie wyłącza nas z codziennego funkcjonowania. Niewielki obrzęk, który utrzymuje się podczas pierwszych kilku dni po zabiegu, może zostać z powodzeniem zamaskowany za pomocą niewielkiej ilości makijażu.
Pierwsze efekty zabiegu są zauważalne natychmiast po jego wykonaniu. W niektórych sytuacjach może okazać się niezbędne powtórzenie zabiegu po około miesiącu.
Chirurgiczny lifting powiek
Blefaroplastyka chirurgiczna powiek jest zabiegiem ambulatoryjnym, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, gdy wykonywana jest plastyka powiek górnych lub w płytkim znieczuleniu ogólnym, gdy korekcie poddane są dolne powieki, albo gdy pacjent wyrazi takie życzenie.
Zabieg rozpoczyna się od narysowania linii na powiece w miejscu, gdzie występuje jej naturalne załamanie. Perfekcyjnie wykonany rysunek jest bardzo ważną częścią zabiegu, ponieważ to w dużej mierze od niego zależy efekt finalny, a złe wykonanie kreski może spowodować, że powieki nie będą się domykać. Następnie chirurg znieczula miejsce poddawane zabiegowi za pomocą dwóch nakłuć i wykonuje cięcie wzdłuż zaplanowanej wcześniej linii. Po usunięciu nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych zakłada się szwy.
Pacjent może wrócić do domu już kilka godzin po zabiegu zarówno w przypadku operowania górnej, jak i dolnej powieki. Jedyny opatrunek, jaki zakłada się na ranę, to niewielki plasterek, który nie utrudnia widzenia.
Efekt operacji jest trwały. Utrzymuje się od kilku do kilkunastu lat. Dopiero po upływie kilku tygodni można ocenić symetrię blizn, jakie pozostawia po sobie korekta powiek górnych.
Po zabiegu pozostają siniaki i opuchlizna, a więc na ostateczny kształt oczu i wyraz twarzy trzeba cierpliwie czekać.
Po upływie czasu rekonwalescencji możemy cieszyć się zredukowanymi zmarszczkami, napiętą i podniesioną skórą nad powiekami oraz wyeliminowanym efektem podkrążonych oczu.
Pielęgnacja powiek po operacji
Na naszej twarzy mogą zostać niewielkie i słabo widoczne blizny po korekcie powiek. Będą znajdować się w naturalnych załamaniach skóry, czyli w bruździe na powiece w przypadku powiek górnych i w poniżej linii rzęs w przypadku zabiegu na powiekach dolnych.
Jest to skutek uboczny wszystkich zabiegów z wykorzystaniem skalpela.
W celu zminimalizowania niepożądanych rezultatów powinniśmy zadbać o to, aby pielęgnacja powiek po operacji przebiegała w prawidłowy sposób.
Oczywistym, ale zarazem bardzo skutecznym elementem pozabiegowych “rytuałów” jest maść na blizny po plastyce powiek, która powinna pochodzić ze sprawdzonej, renomowanej firmy, aby zapewnić nam maksimum działania i dobre efekty.
Ponadto przez kilka dni po wyjściu z gabinetu powinniśmy stosować chłodne kompresy, a w przypadku powieki dolnej, wykonywać codziennie delikatny masaż.
Lifting powiek jest przykładem na to, że mały i niepozorny zabieg może zagwarantować nam spektakularne rezultaty i wielką zmianę wyglądu.
Skóra na powiekach i wokół oczu starzeje się w najszybszym tempie, przez co nie tylko dodaje nam lat, ale też sprawia wrażenie, że jesteśmy ciągle smutni i przemęczeni.
Chcąc temu zaradzić, powinniśmy zdecydować się właśnie na ten zabieg, pamiętając jednocześnie, że powinna to być nasza przemyślana decyzja, a ingerencje chirurgiczne w wygląd twarzy traktować jako ostateczny środek.