Dermatic.pl Aesthetic Business

Usuwanie blizn – coraz skuteczniejsze!

, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty

O tym, że blizny to temat wyjątkowo trudny i drażliwy dla pacjentów, wiemy dobrze z codziennej praktyki. O pomoc i możliwość usunięcia blizn pytają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, bo dla większość to szpecące znamię, które wpływa na jakość i styl życia. Czym są blizny i jakich najczęściej używamy metod, aby je zlikwidować? Co doradzimy pacjentom, co jest dla nich bezpieczne i przyniesie realne efekty?

twój-problem-blizny-1024x410

Blizna to nic innego, jak ślad na skórze, powstały w wyniku rany. Możemy je „nabyć” za każdym razem, kiedy nasza skóra zostanie mocno podrażniona, przecięta, rozerwana. Blizny to zazwyczaj pamiątki po wybrykach w dzieciństwie – te zazwyczaj z czasem znikają i są praktycznie niewidoczne. Często jednak blizny zamieniają się nie tylko w problem estetyczny, ale wymagają leczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy to głównie blizn rozległych i nieprawidłowych, które stają się twarde, zgrubiałe i czasem obejmują wiekszy obszar ciała.

Pacjent może wówczas odczuwać ból i świąd, cierpieć na przykurcze i zrosty co obniża jakość życia i bywa uciążliwe. Im wcześniej rozpoczniemy odpowiedni i kontrolowany proces gojenia, tym większa szansa na to, że blizny zrosną się właściwie i będą jak najmniej widoczne.

Blizny – proces gojenia

Kiedy skóra zostaje uszkodzona, tkanka łączna zastępuje ją, tworząc bliznę. Jej powstawanie można podzielić na cztery fazy:

 • Faza zapalna – następuje w chwili powstania rany. Do czterdziestu ośmiu godzin ma miejsce przekrwienie tkanki, a w efekcie zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych. Na ranie tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek, chroniący przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i odwodnieniem.
 • Organiczna faza zapalna (proliferacyjna) – czyli etap oczyszczania rany. Komórki żerne usuwają komórki obumarłe, a do rany przechodzą naczynia krwionośnie.
 • Faza gojenia – to wówczas komórki tkanki łącznej (fibroblasty) produkują kolagen, który podtrzymuje bliznę, dzięki czemu powstaje nabłonek.
 • Faza przebudowy – może trwać nawet do sześciu miesięcy.

Rodzaje blizn

Blizny, jakie widujemy u pacjentów, można pogrupować ze względu na ich przyczynę urazu lub wygląd. Mówiąc o pochodzeniu blizn możemy wyróżnić:

 • Blizny pooperacyjne – powstałe po operacjach lub zabiegach chirurgicznych. W trakcie gojenia stają się czerwone i wypukłe, pacjenci skarżą się na swędzenie. Blizna nie jest rozległa, powstaje wzdłuż linii cięcia operacyjnego. Należy kontrolować u pacjenta proces gojenia, bo u co dziesiątej osoby po operacji nie przebiega on prawidłowo
 • Blizna po cesarskim cięciu – u kobiety po cesarskim cięciu blizna występuje w postaci płaskiej i poziomej kreski. Jeżeli jednak następują komplikacje, blizna staje się zbyt szeroka, przerośnięta i nierówna. Pacjentka może się skarżyć na uczucie ciągnięcia. Jeżeli w linii blizny da się wyczuć guzek, może mieć to związek z endometriozą
 • Blizny po operacjach plastycznych – powstałe np. po operacjach nosa lub piersi. Niezwykle ważna tutaj są prawidłowe założenie szwów oraz późniejsza pielęgnacja gojącej się rany
 • Blizny pooparzeniowe – dla pacjentów wyjątkowo uciążliwe. Najczęściej rozległe i swędzące, w trakcie gojenia, które jest bolesne i długie, stają się wypukłe4930,0,0

Ze względu na wygląd blizn, możemy wyróżnić:

 • Keloidy (zgrubiałe, czerwone blizny)
 • Przerostowe (wypukłe, pooparzeniowe)
 • Zanikowe (po trądziku i zmianach skórnych)
 • Rozstępy (wynikające z rozciągania skóry)

affe69023bd6826de5d289be1275a3b7

Blizny potrądzikowe, czyli o gospodarce hormonalnej

To problem wielu pacjentów w różnym wieku. Z bliznami po trądziku do gabinetów przychodzą zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zaniedbały leczenie trądziku bądź robiły to niewłaściwie. Skóra nie zawsze jest w stanie samodzielnie zregenerować się w taki sposób, aby blizny i przebarwienia zniknęły samoistnie, a pozostałości na skórze twarzy wyglądają nieestetycznie. Ich usuwanie jest najczęściej czasochłonne i może nastąpić po wyleczeniu schorzenia.

reason-4-acne-scars-fading

Domowe sposoby na leczenie blizn

Czy w ogóle istnieją i czy są skuteczne? Pacjenci udając się do apteki mogą znaleźć wiele preparatów na blizny, które są dostępne bez recepty. Przykładem jest na przykład maść Cepan, która ma powodować uelastycznienie blizny, a także jej blednięcie. Innym przykładem są Eka Medica Bioaktywny (żel z żyworódki), ELICINA Plus (krem ze śluzu ślimaka) lub kremy z masy perłowej. Ich skuteczność jest różna, w zależności od rodzaju blizny. Czy warto polecać pacjentom domowe sposoby na leczenie blizn? Na pewno nie zaszkodzi delikatna pielęgnacja olejkami z dzikiej róży lub herbacianym, warte uwagi są również żele zawierające aloes.

Ciekawym sposobem na domową walkę z bliznami są dermollorery. To urządzenia, które dzięki swojej głowicy, wyposażonej w specjalne igły, pozwalają stymulować proces gojenia, a mikronakłuwanie sprzyja produkcji kolagenu i elastyny, co z kolei pomaga redukować blizny. Dermorollery ułatwiają również wchłanianie substancji odżywczych, zawartych w kosmetykach, zwiększając ich efektywność nawet o 50%.

blizny-kompleksowy-poradnik-600x400

Na rynku znajdziemy dermorollery elektryczne (z wibracyjną głowicą) lub manualne. Aby ich skuteczność była wysoka, domowe zabiegi należy wykonywać co kilka dni lub w zależności od tego co zaleci nam lekarz /kosmetolog. Domowe dermorollery posiadają igły nie przekraczające 0,50 mm, aby pacjent nie uszkodził skóry. Najlepiej polecić pacjentom urządzenie wibracyjne z wymienną głowiącą, które redukuje bolesne doznania w trakcie domowych zabiegów. Warto też uczulić, aby wnikliwej obserwowali skórę i jeśli wydaje się, że nie do końca zagoiła się po poprzednim zabiegu, lepiej aby poczekali dłużej i nie narażać jej na dodatkowe uszkodzenia

Skóra przed użyciem dermorollera powinna być dokładnie oczyszczona, a zabieg nie może być wykonywany, jeżeli na skórze występują jakiekolwiek podrażnienia. Pacjent powinien również być jedynym użytkownikiem urządzenia i przechowywać je w sterylnych warunkach. Po zabiegach należy schłodzić skórę, stosując maskę z nanowłóknami 3D dla przyspieszenia regeneracji, żelową maskę peptydową (dostępne w aptekach), smarować skórę kremami nawilżająco-łagodzącymi oraz preparatami chłodzącymi.

Laserowe usuwanie blizn

Skuteczna metoda, o którą pacjenci niejednokrotnie pytają. Dzięki zastosowaniu lasera istnieje możliwość usunięcia lub znacznej redukcji blizn pooperacyjnych, pourazowych, potrądzikowych, a także blizn po operacjach plastycznych lub cesarskim cięciu. Warto zainwestować w dobry sprzęt medyczny, aby zapewnić pacjentom doskonałe efekty. Przykładem jest FOTONA – Spectro SP, wysokiej klasy sprzęt firmy Btl Industries Limited, który doskonale sprawdza się zarówno w klinikach medycznych, jak i salonach urody. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu!

Zanim wykonamy zabieg, należy się upewnić, że skóra pacjenta nie jest zainfekowana np. opryszczką. Należy również przygotować pacjenta na czas gojenia się skóry – najlepiej, aby przez 2-3 został wówczas w domu. Godzinę przed zabiegiem na skórę pacjenta nakładamy warstwę kremu znieczulającego. Sam zbieg polega na emisji wiązki promienia, który kierujemy dokładnie na obszar blizny. Laser „niszczy” około 20% skóry w danym obszarze i natychmiast zaczyna się proces jej odnowy. Już po tygodniu skóra zostaje w pełni wygojona, a wraz z kolejnymi zabiegami, blizna jest coraz mniej widoczna. Należy uczulić pacjenta, aby dbał o skórę po laserowym usuwaniu blizny, bo jest ona wrażliwa i podatna na zakażenie. Unikamy stosowania kosmetyków, pocierania i przemywania jej.

Peelingi

Pacjenci często pytają o ich skuteczność, zwłaszcza w przypadku zmian potrądzikowych. Najlepiej sprawdzą się peelingi medyczne wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Ich stosowanie nie jest inwazyjne ani bolesne dla pacjenta. Skutecznie redukuje drobne blizny, a także wygładza skórę i oczyszcza ją.

Często stosuje się tutaj peeling chemiczny, poprawiający wygląd skóry i wygładzający ją. Przed zabiegiem skóra musi zostać oczyszczona z tłuszczu. Peeling wykonuje się różnymi środkami, wykorzystując np. kwas glikolowy, salicylowy, trój chlorooctowy, mlekowy lub karbolowy. Ich zastosowanie wywołuje powstanie nowej rany, która umożliwia regenerację, a w efekcie – powstanie nowej skóry. W trakcie zabiegu pacjenci odczuwają ciepło, warto wówczas zastosować zimne okłady, niwelujące to uczucie. Jeżeli peeling jest głęboki, należy rozważyć zastosowanie środków przeciwbólowych.

Karboksyterapia

Działanie dwutlenkiem węgla także przynosi zadowalające efekty w kwestii usuwania blizn potrądzikowych i rozstępów, a także blizn przerostowych i zanikowych. Ponieważ zabieg, poprzez wstrzyknięcie czystego dwutlenku węgla (CO2), wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, tworzą się nowe naczynia włosowate i dochodzi do zwiększenia produkcji kolagenu. Dzięki temu blizny mają szansę stopniowo zanikać, a skóra pozostaje odżywiona i świeża. Tu również niezbędny jest wysokiej klasy sprzęt, taki jak urządzenie medyczne Skycarbo Carboxitherapy. To bezpieczna i skuteczna dla pacjentów terapia, która cieszy się coraz większym powiedzeniem.

Zabieg w przeszłości bywał bolesny dla pacjentek, ale rozwój technologii pozwolił zminimalizować to niemalże do zera. Zabieg, polegający na nakłuwaniu danej partii skóry, przypomina bardziej akupunkturę, która jest raczej przyjemnym doznaniem niż bolesnym doświadczeniem. Zabieg należy oczywiście powtarzać, a zadowalających efektów należy się spodziewać po 3-4 sesjach. Aby całość była skuteczna, pacjent powinien poddać się około 10 zabiegom. Karboksyterapia jest wyjątkowo bezpieczna i nie wywołuje żadnych efektów niepożądanych.

getting-rid-of-acne-scars

Dermabrazja

Kolejny zabieg, który dla pacjentów oznacza skuteczne usuwanie blizn. Dermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, dzięki czemu skóra staje się coraz gładsza, a blizny – mniej widoczne. Zabieg przynosi efekty zarówno w walce z bliznami potrądzikowymi, jak i pooperacyjnymi.

Zabieg dermabrazji bywa bolesny, dlatego przed nim należy omówić z pacjentem rodzaj znieczulenia. Miejsce, które poddamy dermabrazji należy najpierw dokładnie oczyścić, zdezynfekować, a następnie schłodzić. Specjale urządzenie z obrotową szczoteczką usunie ze skóry nierówności wraz z naskórkiem. Skóra po zabiegu goi się kilka dni, konieczna więc jest właściwa pielęgnacja i unikanie promieni słonecznych. Do 48 godzin pacjent nie powinien również spożywać alkoholu. Konieczne jest poinformowanie pacjenta, że skóra potrzebuje od kilu do kilkunastu dni na pełne wygojenie się i powrotu do naturalnego kolorytu.

Retinoidy a leczenie blizn potrądzikowych

Retinoidy to preparaty obejmujące witaminę A oraz jej analogi. Można je stosować w postaci maści, kremów oraz żelów lub w formie doustnej. Ich skuteczność w leczeniu blizn potrądzikowych jest wysoka, należy jednak kontrolować, czy pacjent właściwie je zażywa lub stosuje, aby uniknąć takich powikłań, jak na przykład podrażnienie, a nawet zapalenie skóry.

Retinoidy  sprzyjajają spłyceniu warstwy zrogowaciałych komórek oraz powstawaniu grubszej warstwy żywych komórek. Wspomagają także produkcję kolagenu, który poprawia jędrność skóry i odpowiada za jej ładny wygląd. Minusem stosowania retinoidów jest długo czas oczekiwania na efekty – około 2-3 miesięcy. Co więcej, pacjenci w początkowej fazie dostrzegają pogorszenie stanu skóry. Należy ich uspokoić – to normalna reakcja!

Kosmetyczka wykonuje zabieg mezoterapii igowej

Mezoterapia

Może zostać potraktowana jako zabieg dopełniający usuwanie blizn. Mezoterapia igłowa, czyli nieinwazyjny zabieg polegający na dostarczeniu aktywnych składników dla skóry na głębokość ok. 1-2 mm, pomaga dotrzeć bezpośrednio w miejsce docelowe. Ostrzykiwanie można wykonać niemalże w każdym miejscu na ciele, a dla pacjentów nie oznacza to żadnych ograniczeń w codziennym życiu. Warto polecić tu produkty rewitalizujące RETINOL 300 (stężenie 30000 UI) oraz Dexpanthenol (stężenie 20%), które pomagają nie tylko goić blizny, ale także redukować ich widoczność.

Zabieg wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu partii skóry. Pacjent nie powinien wcześniej przyjmować antybiotyków oraz suplementów diety, aby zminimalizować ryzyko niepożądanych reakcji skóry. Mezoterapia igłowa, polegająca na wstrzykiwaniu szybkim ruchem substancji leczniczych pod skórę, jest bardzo skuteczna. Po zabiegu na skórze pacjentów mogą pojawić się siniaki lub wybroczyny. Należy poinformować osobę poddającą się zabiegowi o odpowiedniej pielęgnacji, stosowaniu odpowiednich preparatów (zwłaszcza filtrów) i obserwowaniu zmian.

Usuwanie blizn – coraz skuteczniejsze! 

Obecnie istnieje wiele możliwości usuwania blizn, zapewniając pacjentom skuteczne leczenie. Wybierając odpowiednią metodę zwróćmy uwagę rodzaj blizny, jej strukturę oraz partię ciała. Dobrze jest porozmawiać z pacjentem i przekonać go, że czasem dłuższe leczenie oznacza precyzyjniejsze i bardziej efektywne działanie! Zadbajmy również o nowoczesny sprzęt – to inwestycja, która szybko się zwróci i przyniesie zadowolenie pacjentów.

Zespół Dermatic

Facebook Instagram