Dermatic.pl Aesthetic Business

Poradnik biznesowy – Rozdział III – Peeling chemiczny

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty

Każdy, kto chce poprawić kondycję swojej skóry poprzez pozbycie się zmarszczek, blizn oraz przebarwień, z pewnością słyszał o zabiegu jakim jest peeling chemiczny. Metoda ta polega na nałożeniu na twarz, szyję lub dłonie mieszanki czynnych związków chemicznych w określonym stężeniu. Złuszczanie naskórka pomaga w usunięciu efektów nieprzyjemności takich jak trądzik, czy też rozstępy. Nie może więc dziwić fakt, iż ten sposób leczenia dermatologicznego zbiera dobre opinie wśród pacjentów i coraz więcej osób jest zainteresowanych skorzystaniem z usług profesjonalistów.

Co to jest peeling chemiczny?

Nagromadzenie na twarzy piegów, zmarszczki i przebarwienia, a także zmiany na skórze, które wynikneły po zniknięciu trądziku – to dosyć nieprzyjemne dolegliwości z którymi zmagają się na co dzień tysiące ludzi. Aby się ich pozbyć należy poddać się zabiegowi którym jest peeling chemiczny.

Kwasy-Peelingi-Chemiczn

Polega on na naniesieniu na skórę specjalnego preparatu o różnym stężeniu, który zawiera silnie działające substancje złuszczające i regenerujące. Celem zabiegu peelingu chemicznego jest usunięcie martwego naskórka (peeling od ang. słowa peel – “zedrzeć, złuszczyć”) w sposób całkowicie kontrolowany.

Odpowiednio dobrane przez specjalistę mieszanki pozwalają usunąć warstwę naskórka na różnej głębokości.

Zabieg ten, był początkowo wykonywany głównie na twarz, jednak coraz częściej stosuje się go także na inne części ciała, jak szyja czy plecy. Przez fakt, iż działanie peelingu chemicznego pobudza skórę do odnowy, może być uważane jako element profilaktyki antystarzeniowej.

Przebieg zabiegu

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest, kiedy to zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonego dermatologa, w sterylnych warunkach. Na oczyszczoną dokładnie z makijażu skórę, lekarz nakłada pędzelkiem lub małym wacikiem specjalnie przygotowany preparat (kwas), który ma konsystencję płynną lub żelową. Tych występuje kilka rodzajów, więc do każdej cery będzie on dobrany w sposób indywidualny.

Po kilku minutach owa substancja jest z twarzy zmywana, a nakładany jest krem łagodzący, którego zadaniem jest profilaktyczne zabezpieczenie skóry. Po zabiegu, przez około dzień lub dwa, możliwym jest scenariusz, że skóra będzie lekko zaczerwieniona, a złuszczenie się nastąpi po około 3-4 dniach od przeprowadzonego zabiegu. Wszystko to, jest oczywiście kwestią indywidualną i zależy także od rodzaju użytego kwasu.

Aby uzyskać pełnowymiarowe efekty, po peelingu chemicznym zaleca się intensywnie nawilżać skórę, stosowanie kremów z dodatkiem witaminy C, najlepiej dwa razy na dzień, aby wzmocnić peeling, a także specjalnych kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze SPF.

Bes-Chemical-Home-Peels

Efekty

Najbardziej zauważalne efekty, jakie niesie ze sobą peeling chemiczny:

 • Odmładza skórę i poprawia kondycję skóry
 • Wygładza ją i rozjaśnia
 • Reguluje wydzielanie sebum
 • Likwiduje blizny potrądzikowe
 • Likwiduje zaskórniki i przebarwienia
 • Regeneruje włókna kolagenowe

melasma-before-and-after-pic-from-lightsculpt-Copy-2-1024x723

Before-and-after-mandelic-peel

Rodzaje peelingów chemicznych

Rozróżnia się kilka rodzajów peelingów chemicznych. Działają w sposób niemal identyczny, bo koniec końców wszystkie złuszczają naskórek, ale różnią się głębokością złuszczania, a także stężeniem kwasu. Do przykładowych typów peelingów chemicznych zalicza się:

 • Yellow Peel
 • GlykoPeel
 • HPP
 • Cosmelan
 • peeling kwasem glikowym
 • peeling kwasem TCA
 • peeling kwasem migdałowym
 • peeling kwasem pirogronowym

Cena

Kwota jaką trzeba uiścić za zabieg jest różna, w zależności od tego, którą część ciała będzie obejmował. Cena pojedynczego zabiegu na twarz waha się od 150 do 450 złotych. Jednak w przypadku takich preparatów jak Cosmelan jest toprzedział cenow 1200 – 1500zł. 200-300 złotych zapłącimy za pozostałe części ciała (szyja, dekolt, plecy, dłonie).

Jednak należy pamiętać, że zadowalający efekt da dopiero liczba kilku zabiegów.

Przeciwskazania

Zabieg peelingu chemicznego najlepiej jest przeprowadzać zimą, jesienią lub wczesną wiosną albowiem przebywanie na słońcu lub w solarium po wykonanym zabiegu jest jednym z przeciwwskazań. Do pozostałych można zaliczyć:

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Opryszczki i inne alergie skórne
 • Podrażnienia
 • Uszkodzenia skóry
 • Stosowanie leków i antybiotyków nasercowych
 • Znamiona melanocytowe
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Przyjmowanie przez pacjentów doustnych preparatów z pochodnymi witaminy A mniej niż pół roku przed zabiegiem
 • Niewskazany wśród pacjentów, którzy co najmniej dwa miesiące wcześniej przechodzili zabieg na twarzy

4ab9d1bbdaadc8cc355a775864d27321

Bezpieczeństwo

Zabiegi peelingu chemicznego należą do jednych z najbardziej bezpiecznych i bezbolesnych z całej listy zabiegów medycyny estetycznej. Jedyne co może odczuć pacjent, to delikatne mrowienie w miejscu docelowym.

Zarobki

Niemalże w każdym większym polskim mieście takim jak Warszawa, Poznań, Kraków, czy Katowice znajduje się co najmniej kilkanaście klinik, gdzie pracują kosmetolodzy, którzy po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i badań dermatologicznych dobierają odpowiedni preparat i stężenie do zabiegu. Jest to podstawowa procedura w przypadku peelingu chemicznego, jednakże dalsze metody działania różnią się od siebie, stąd też wyróżnić należy co najmniej kilka ich rodzajów.

Peeling salicylowy

Metodę tę wykorzystuje się do leczenia zapalenia mieszków włosowych, niwelowania objawów fotostarzenia się skóry oraz rozjaśniania przebarwień i plam na skórze. Zabieg ten polecany jest osobom z cerą tłustą, zaskórnikami, a także cerą trądzikową. Peeling ten wykorzystuje kwas salicylowy, pochodzący z kory wierzby.

Dzięki niemu martwy naskórek może zostać w łatwy sposób złuszczony i usunięty, co pozwala na jego regenerację. Na początku zabiegu następuje oczyszczenie wybranego fragmentu skóry pacjenta.  Później, za pomocą pędzelka, kosmetolog nakłada cienką warstwę kwasu na powierzchnię skóry. W celu wzmocnienia efektu wykonuje się czasem także masaż danych części ciała opuszkami palców.

Kwas powoduje białawe zamrożenie skóry, po czym pozostaje na ciele przez kilka minut. Następnie zmywany jest on ciepłą wodą. Przeważnie pacjentom zaleca się wykonanie od 5 do 8 zabiegów tego typu, przy czym za wykonanie każdego z nich kosmetolog może zarobić mniej więc od 150 do 200 zł.

Stosowanie tego rodzaju peelingu chemicznego nie ma zbyt wielu przeciwwskazań – podobnie jak w przypadku innych tego typu zabiegów nie powinny go wykonywać osoby borykające się z alergiami skórnymi, świeżymi bliznami i aktywną opryszczką, a także kobiety w ciąży.

Zespół Dermatic

Facebook Instagram